MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany dla Polaków. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego już od 1 lipca 2023 r. Czy to powrót to normalności?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale lekarze zalecają, by zakładać je m.in. w przychodniach.
Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale lekarze zalecają, by zakładać je m.in. w przychodniach. Drazen Zigic/freepik
Nadchodzi wyczekiwany przez wielu moment. Już 1 lipca 2023 roku w Polsce zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego z powodu koronawirusa. Do tej decyzji przyczyniła się obecna sytuacja epidemiczna. Nadchodzące zmiany dotyczą wszystkich mieszkańców Polski. O jakie zmiany chodzi?

Spis treści

Do kiedy w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego?

Od 1 lipca 2023 roku w Polsce przestanie obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego związany z pandemią koronawirusa. Został on wprowadzony 16 maja 2022 roku. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.

Jak w poniedziałek (19 czerwca 2023 roku) przekazał rzecznik resortu zdrowia, stan zagrożenia z powodu COVID-19 został odwołany ze względu na spadek zakażeń, zgonów i hospitalizacji.

Ostatni dzień obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego to 30 czerwca 2023 roku. Oznacza to, że w lipiec wejdziemy już bez pewnych obostrzeń, których byliśmy zobowiązani przestrzegać. Będą to więc pierwsze wakacje od 2019 roku bez nakazów i zakazów związanych z koronawirusem.

– Odwołanie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym Główny Inspektor Sanitarny wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji, obserwowany w ostatnim czasie – wyjaśnia resort zdrowia.

Maseczki w szpitalach i przychodniach. Czy dalej będziemy musieli zasłaniać usta i nos w placówkach medycznych?

Najnowsza aktualizacja projektu rozporządzenia Rady Ministrów dotycząca przepisów związanych z pandemią koronawirusa obejmuje m.in. zniesienie wymogu noszenia maseczek ochronnych w placówkach medycznych (przychodniach, szpitalach, aptekach itp.). Od 1 lipca 2023 roku nie będziemy musieli w tych miejscach zasłaniać ust i nosa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Co jeszcze się zmieni od 1 lipca 2023 roku? Koniec stanu zagrożenia epidemicznego

Poza zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego i obowiązku noszenia maseczek ochronnych w życie wejdą też inne zmiany.
1 lipca 2023 nastąpi też:

  • koniec obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia,
  • koniec przetwarzania danych osobowych związanych z COVID-19 (kwarantanna, izolacja, testy, stan szczepienia),
  • koniec obowiązywania epidemicznych przepisów dotyczących testów i unijnych zaświadczeń COVID-19,
  • utrata ważności szczególnych zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Maseczki w placówkach medycznych nie będą obowiązywać, ale lekarze zalecają noszenie

Zniesienie wymogu noszenia maseczek ochronnych w placówkach medycznych nie oznacza, że nie możemy w tych miejscach zasłaniać nosa i ust. Wielu lekarzy rekomenduje, żeby zachować ten nawyk. W przychodniach, szpitalach czy aptekach spotykamy chore osoby. Nie wiemy, czym są zakażone, a maseczki chronią nas i innych (jeżeli to my jesteśmy chorzy) przed rozprzestrzenianiem się chorób.

– Na pewno podczas okresu covidowego wystrzegaliśmy się różnych infekcji, więc teraz nasze organizmy nie mają tej bariery odpornościowej, nie tylko na COVID-19, ale także na inne choroby. Być może jest to związane z tym, że teraz już nie zachowujemy dystansu, nie myjemy tak często rąk, nie nosimy maseczek – mówił w maju w radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Przebywając w placówkach ochrony zdrowia, powinniśmy więc pamiętać, że to przestrzeń, w której kumulują się osoby o różnym stanie zdrowia, a maseczki pomagają zminimalizować ryzyko zakażeń.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkie zmiany dla Polaków. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego już od 1 lipca 2023 r. Czy to powrót to normalności? - Strona Zdrowia

Wróć na koronowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto