Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron w Tryszczynie będzie otwarty na zwiedzających

Wojciech Bielawa
W schronie znajduje się 47 pomieszczeń - każde o innym przeznaczeniu.
W schronie znajduje się 47 pomieszczeń - każde o innym przeznaczeniu. Dariusz Bloch
W razie wybuchu bomby atomowej lub innego zagrożenia to tutaj miał ukryć się wojewoda i jego świta. Jeszcze trzy lata temu obiekt był ściśle tajny. Teraz został udostępniony turystom.

Na pierwszy rzut oka dom przy ul. Bocznej 5 w Tryszczynie wygląda zwyczajnie. Wszystko co najważniejsze jest bowiem głęboko schowane. - Bunkier znajduje się ponad cztery metry pod ziemią i ma powierzchnię około 500 mkw. Przez 12 dni mogły w nim przebywać 53 osoby - mówi Piotr Jasiek, który oprowadza nas po obiekcie.

Podziemne centrum dowodzenia nazywane „schronem wojewody” rozpoczęto budować w 1958 roku. Przez ponad pół wieku o bunkrze wiedział mało kto. - Mieszkańcy Tryszczyna domyślali się, że jest tutaj schron, ale nie mieli do niego wstępu. Wszystkie włazy były ukryte, a posesja ogrodzona. Zdradzać coś mogła tylko wysoka antena - mówi Piotr Jasiek. - W razie zagrożenia, na przykład wybuchu bomby jądrowej na terenie Zachemu, w schronie miało być zorganizowane centrum zarządzania kryzysowego z dowództwem służb cywilnych milicji, straży pożarnej, inspekcji sanitarnej i obrony cywilnej na czele.

Wszystko jawne

- W 2015 roku wojewoda przekazał obiekt gminie Koronowo. To jeden z najlepiej zachowanych budynków tego typu w kraju, dlatego postanowiliśmy udostępnić go zwiedzającym - mówi Daria Kieraszewicz, pomysłodawca powstania Muzeum Ściśle Tajnego.

Schron jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Większość sprzętu - m.in. agregaty prądotwórcze, silniki Diesla, łącznica telefoniczna i dalekopisy - wciąż są sprawne. Przewodnicy przybliżają historię i działanie schronu codziennie od godz. 10 do 18. Normalny bilet wstępu kosztuje 12 zł, a ulgowy 8 zł. - Od 29 lipca organizujemy wieczorne zwiedzania połączone z rozwiązywaniem łamigłówek. Obowiązują na nie zapisy - mówi Daria Kieraszewicz. Szczegóły na stronie: tajnemuzeum.pl

Przeczytaj także: http://koronowo.naszemiasto.pl/

Pogoda na dzień (22.07.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koronowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto