Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8 grudnia 2023 - co to za święto? Czy 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP trzeba iść do kościoła?

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
8 grudnia w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień przypomina prawdę, że Maryja od chwili swego poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego. 8 grudnia odprawiana jest także "Godzina Łaski dla Całego Świata".
8 grudnia w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień przypomina prawdę, że Maryja od chwili swego poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego. 8 grudnia odprawiana jest także "Godzina Łaski dla Całego Świata". unsplash.com
8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień przypomina prawdę, że Maryja od chwili swego poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego. 8 grudnia odprawiana jest także "Godzina Łaski dla Całego Świata". Czy 8 grudnia trzeba iść do kościoła? Sprawdź, czy 8 grudnia to święto nakazane w Kościele katolickim. Wyjaśniamy, czy 8 grudnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - należy uczestniczyć we mszy świętej.

8 grudnia 2023 - co to za święto?

8 grudnia obchodzona jest w kościele katolickim uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień ten przypomina prawdę, że Maryja od chwili swego poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu ogłosił papież Pius IX w 1854 r.

Każdego roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia - odprawiane jest też nabożeństwo zwane "Godziną Łaski dla Całego Świata". "Godzina Łaski" trwa od 12.00 do 13.00.

Jak odprawiać "Godzinę Łaski dla świata"? Maryja zachęca, by każdego 8 grudnia o godz. 12.00 udać się do Kościoła i tam się modlić. Jednak jeśli nie jest to możliwe, można także prosić o łaski tam, gdzie akurat przebywamy.

8 grudnia 2023 - czy trzeba iść do kościoła?

8 grudnia to uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

W piątek, 8 grudnia 2023 roku, w kościele katolickim przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP obchodzimy 8 grudnia dla przypomnienia prawdy, że Maryja od chwili swego poczęcia była wolna od grzechu pierworodnego. Dogmat Niepokalanego Poczęcia został ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX bullą "Ineffabilis Deus". "Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną" - ogłosił wówczas papież.

Czy 8 grudnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - trzeba iść do Kościoła?

Wielu wiernych zastanawia się, czy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia trzeba iść do kościoła. Czy 8 grudnia wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej?

Zgodnie z prawem kanonicznym 8 grudnia, czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny katolicy mają obowiązek uczestniczyć w Eucharystii. Jednak na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r. na terenie Polski zniesiony został obowiązek uczestniczenia 8 grudnia we Mszy świętej, ponieważ nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że 8 grudnia NIE MA obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej.

Choć nie ma obowiązku uczestniczenia 8 grudnia we mszy świętej, wiele osób i tak idzie tego dnia do kościoła, by odprawić Godzinę Łaski dla Świata. 8 grudnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - nie ma w Polsce obowiązku uczestniczenia we mszy świętej, jeśli jednak jest taka możliwość, powinniśmy wziąć udział w Eucharystii.

Podczas objawienia Maryi 8 grudnia 1947 r. w bazylice w Montichiari, Maryja powiedziała: Jeśli ktoś nie może w tym czasie nawiedzić kościoła, a będzie modlił się w południe w domu, ten także otrzyma za moim pośrednictwem wiele łask. Każdy, kto będzie modlić się w tej intencji i wylewał łzy pokuty, odnajdzie pewną drabinę niebieską, przez me macierzyńskie Serce będzie też miał zapewnioną opiekę i łaskę.

O tym, czy uczestnictwo we mszy 8 grudnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:

  • wszystkie niedziele
  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto