Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pieczyskach plażowicze uratowali tonącego 28-latka. Mężczyzna walczy w szpitalu o życie

mz
Plażowicze ruszyli na pomoc tonącemu mężczyźnie. 28-latek walczy o życie w szpitalu.
Plażowicze ruszyli na pomoc tonącemu mężczyźnie. 28-latek walczy o życie w szpitalu. pixabay.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Dzięki szybkiej interwencji osób wypoczywających na plaży w Pieczyskach udało się wyciągnąć z wody tonącego 28-latka. Mężczyzna walczy o życie w szpitalu.

W Boże Ciało pogoda dopisała, więc wiele osób wypoczywało na plaży w Pieczyskach. Jak relacjonuje świadek zdarzenia, nagle na brzegu i w wodzie zrobiło się poruszenie. Okazało się, że jeden z kąpiących się mężczyzn zniknął pod powierzchnią wody.

Na plaży nie było ratownika, więc na pomoc ruszyli plażowicze. Wśród nich był pan Adrian, który od 7 lat jest ratownikiem WOPR. - Każdy, kto czuł się na siłach, nurkował i próbował chłopaka odnaleźć - relacjonuje przebieg akcji ratunkowej. - Niestety nie było to łatwe - na dnie woda była zimna, a widoczność poniżej 3 m była bardzo ograniczona na kilka centymetrów - dodaje.

Na miejsce natychmiast udały się dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Koronowa i Grupa Ratownictwa Wodnego z Bydgoszczy. Z pomocą przypłynęli motorówką także strażacy. Po chwili Panu Adrianowi udało się dostrzec pod wodą tonącego mężczyznę: - Zobaczyłem kawałek nogi i kąpielówki. Wiedziałem, że to chłopak, którego wszyscy szukają, od razu go chwyciłem i wyciągnąłem na powierzchnię. Krzyknąłem, że go mam i reszta plażowiczów rzuciła się na pomoc w wyciągnięciu go na brzeg - opowiada szczegóły tej bohaterskiej akcji ratunkowej.

28-latek nie dawał oznak życia, był już siny. Mężczyzna trafił w ręce służb ratunkowych, prowadzona była reanimacja. Ratownikom udało się przywrócić funkcje życiowe. W stanie ciężkim został przewieziony do szpitala.

Akcja była bardzo wyczerpująca, wszystkim należą się wielkie gratulacje i podziękowania.

Pan Adrian w rozmowie z nami wielokrotnie podkreślał, że nie czuje się bohaterem. - Uważam takie zachowanie za obywatelski obowiązek. Jako ratownik WOPR ślubowałem nieść pomoc potrzebującym - zaznacza.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 28-latek wcześniej spożywał alkohol i nie potrafił dobrze pływać. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozwagę nad wodą.

Zobacz także materiał wideo: Kilkunastoletni chłopiec topił się w zbiorniku wodnym w Częstochowie. Zmarł po przewiezieniu do szpitala

źródło: TVN24/x-news

Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń oraz budowli wodnych. Szczególnie odradzamy kąpiele w rzekach. Te ze względu na swój nurt są niebezpieczne nawet dla najlepszych pływaków. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  • Nie baw się w „przytapianie” innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań.
  • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę podobnie, jak i nadmuchiwane koło.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  • Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
  • Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
  • Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie.
  • Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek.
  • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
  • Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.
  • Dbaj o czystość wody, w której pływamy.
  • Jeżeli zauważymy jakąś niebezpieczną sytuację, natychmiast należy poinformować służby ratownicze, a jeżeli to możliwe ratowników, którzy są na miejscu. Z telefonu komórkowego dzwonimy pod numer 112.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto