Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przychodnia zdrowia w Koronowie istnieje od 35 lat [zobacz zdjęcia]

Adam Lewandowski
Jubileusz urządzono w Centrum Kultury „Synagoga”.  Na spacer po historii służby zdrowia zaprosił dr Andrzej Nowak, dyrektor SPZOZ. - Nie można zacząć inaczej, jak od cystersów - rozpoczął. Opat Adam Mirkowski w roku 1563 ufundował kościół i szpital - przytułek dla ubogich. U zbiegu ulic Kasprzaka, kiedyś zwaną Szpitalną, i  Nakielskiej... Most na tej ulicy także zwano kiedyś szpitalnym... 

   
Historię szpitala - przytułku św. Ducha przypomniał ks. prałat Pilacki, który odnalazł w archiwum parafialnym dokument z roku 1606 o uposażeniu szpitala. Niestety, istniał tylko 270 lat. W 1832, po kasacji zakonu, kościół św. Ducha i szpital rozebrano.  Główna świątynia - klasztor  stał się wtedy więzieniem. 

   
  Szpital Miejski stanął w roku 1898. Przetrwał dwie wojny światowe. Zachowały się do dziś księgi chorych z lat 1923-1948. W sprawozdaniu za  rok 1952 zapisano, że w ośrodku udzielono 86 553 porady, 15 496 dentystycznych, odebrano 306 porodów, wykonano 4623 szczepień. Szpital dysponował 10 łóżkami, izba porodowa 15. Szpital i przychodnia obsługiwały  rejon dzisiejszej gminy Koronowo. Ale szpital został zamknięty około roku 1960.  

O służbie zdrowia z lat powojennych opowiadali też m.in. Józef Szews, którego dziadkami byli przedwojenni lekarze koronowscy, a także starosta Wojciech  Porzych, syn dr. Porzycha  z Wtelna. Były zdjęcia sprzed ponad pół wieku, a także małe muzeum - z dawnym sprzętem lekarskim... Była też rozmowa (telefoniczna) z dr. Andrzejem Lipkowskim, dyrektorem ZOZ z początku lat 80. Jego następcą - w kwietniu 1999 roku - został dr Andrzej Nowak.  

Z najnowszej historii SPZOZ dyrektor  Nowak przypomniał o 6 latach starań o drugą karetkę dla Koronowa. Zlikwidował ją 1 stycznia 2013 roku ówczesny minister zdrowia. Nie pomogły blokowania dróg, wizyty w stolicy...  Dopiero w ubr.  - 7 czerwca - decyzją wojewody Bogdanowicza-  uruchomiono drugą karetkę w Koronowie. Będzie ona także sezonowo w tym roku - od 1 lipca, i w przyszłym  także...
   
  
Z okazji jubileuszu był tort od państwa Nitków, występy artystyczne, i nadane przez prezydenta RP „Medale za długoletnią służbę” -  złotymi uhonorowano osiem osób, srebrnymi - pięć.


Rozbój w Grudziądzu. Bezdomni grozili nożem i ukradli "komórkę"
Jubileusz urządzono w Centrum Kultury „Synagoga”. Na spacer po historii służby zdrowia zaprosił dr Andrzej Nowak, dyrektor SPZOZ. - Nie można zacząć inaczej, jak od cystersów - rozpoczął. Opat Adam Mirkowski w roku 1563 ufundował kościół i szpital - przytułek dla ubogich. U zbiegu ulic Kasprzaka, kiedyś zwaną Szpitalną, i Nakielskiej... Most na tej ulicy także zwano kiedyś szpitalnym... Historię szpitala - przytułku św. Ducha przypomniał ks. prałat Pilacki, który odnalazł w archiwum parafialnym dokument z roku 1606 o uposażeniu szpitala. Niestety, istniał tylko 270 lat. W 1832, po kasacji zakonu, kościół św. Ducha i szpital rozebrano. Główna świątynia - klasztor stał się wtedy więzieniem. Szpital Miejski stanął w roku 1898. Przetrwał dwie wojny światowe. Zachowały się do dziś księgi chorych z lat 1923-1948. W sprawozdaniu za rok 1952 zapisano, że w ośrodku udzielono 86 553 porady, 15 496 dentystycznych, odebrano 306 porodów, wykonano 4623 szczepień. Szpital dysponował 10 łóżkami, izba porodowa 15. Szpital i przychodnia obsługiwały rejon dzisiejszej gminy Koronowo. Ale szpital został zamknięty około roku 1960. O służbie zdrowia z lat powojennych opowiadali też m.in. Józef Szews, którego dziadkami byli przedwojenni lekarze koronowscy, a także starosta Wojciech Porzych, syn dr. Porzycha z Wtelna. Były zdjęcia sprzed ponad pół wieku, a także małe muzeum - z dawnym sprzętem lekarskim... Była też rozmowa (telefoniczna) z dr. Andrzejem Lipkowskim, dyrektorem ZOZ z początku lat 80. Jego następcą - w kwietniu 1999 roku - został dr Andrzej Nowak. Z najnowszej historii SPZOZ dyrektor Nowak przypomniał o 6 latach starań o drugą karetkę dla Koronowa. Zlikwidował ją 1 stycznia 2013 roku ówczesny minister zdrowia. Nie pomogły blokowania dróg, wizyty w stolicy... Dopiero w ubr. - 7 czerwca - decyzją wojewody Bogdanowicza- uruchomiono drugą karetkę w Koronowie. Będzie ona także sezonowo w tym roku - od 1 lipca, i w przyszłym także... Z okazji jubileuszu był tort od państwa Nitków, występy artystyczne, i nadane przez prezydenta RP „Medale za długoletnią służbę” - złotymi uhonorowano osiem osób, srebrnymi - pięć. Rozbój w Grudziądzu. Bezdomni grozili nożem i ukradli "komórkę" Adam Lewandowski
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Koronowie działa od 35 lat. Ale historia służby zdrowia sięga czasów cysterskich. Dla dr. Andrzeja Nowaka jubileusz 35-lecia stał się okazją do przypomnienia dziejów lecznictwa w Koronowie.

Jubileusz urządzono w Centrum Kultury „Synagoga”. Na spacer po historii służby zdrowia zaprosił dr Andrzej Nowak, dyrektor SPZOZ. - Nie można zacząć inaczej, jak od cystersów - rozpoczął. Opat Adam Mirkowski w roku 1563 ufundował kościół i szpital - przytułek dla ubogich. U zbiegu ulic Kasprzaka, kiedyś zwaną Szpitalną, i Nakielskiej... Most na tej ulicy także zwano kiedyś szpitalnym...

Historię szpitala - przytułku św. Ducha przypomniał ks. prałat Pilacki, który odnalazł w archiwum parafialnym dokument z roku 1606 o uposażeniu szpitala. Niestety, istniał tylko 270 lat. W 1832, po kasacji zakonu, kościół św. Ducha i szpital rozebrano. Główna świątynia - klasztor stał się wtedy więzieniem.

Szpital Miejski stanął w roku 1898. Przetrwał dwie wojny światowe. Zachowały się do dziś księgi chorych z lat 1923-1948. W sprawozdaniu za rok 1952 zapisano, że w ośrodku udzielono 86 553 porady, 15 496 dentystycznych, odebrano 306 porodów, wykonano 4623 szczepień. Szpital dysponował 10 łóżkami, izba porodowa 15. Szpital i przychodnia obsługiwały rejon dzisiejszej gminy Koronowo. Ale szpital został zamknięty około roku 1960.

O służbie zdrowia z lat powojennych opowiadali też m.in. Józef Szews, którego dziadkami byli przedwojenni lekarze koronowscy, a także starosta Wojciech Porzych, syn dr. Porzycha z Wtelna. Były zdjęcia sprzed ponad pół wieku, a także małe muzeum - z dawnym sprzętem lekarskim... Była też rozmowa (telefoniczna) z dr. Andrzejem Lipkowskim, dyrektorem ZOZ z początku lat 80. Jego następcą - w kwietniu 1999 roku - został dr Andrzej Nowak.

Z najnowszej historii SPZOZ dyrektor Nowak przypomniał o 6 latach starań o drugą karetkę dla Koronowa. Zlikwidował ją 1 stycznia 2013 roku ówczesny minister zdrowia. Nie pomogły blokowania dróg, wizyty w stolicy... Dopiero w ubr. - 7 czerwca - decyzją wojewody Bogdanowicza- uruchomiono drugą karetkę w Koronowie. Będzie ona także sezonowo w tym roku - od 1 lipca, i w przyszłym także...

Z okazji jubileuszu był tort od państwa Nitków, występy artystyczne, i nadane przez prezydenta RP „Medale za długoletnią służbę” - złotymi uhonorowano osiem osób, srebrnymi - pięć.

Rozbój w Grudziądzu. Bezdomni grozili nożem i ukradli "komórkę"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koronowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto