Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diabelski młyn znów będzie czynny. Obok powstanie restauracja

Wojciech Bielawa
Koło nasiębierne o średnicy 9 metrów, ważące blisko pięć ton zostało zamontowane tydzień temu.
Koło nasiębierne o średnicy 9 metrów, ważące blisko pięć ton zostało zamontowane tydzień temu. Adam Lewandowski
Dzięki prywatnemu inwestorowi zabytkowy młyn w Koronowie został odrestaurowany. W ubiegły piątek zamontowano na nim unikatowe w skali kraju koło nasiębierne. W przyszłym roku obok młyna zostanie otwarta restauracja.

„Diabelski młyn” - jak nazywany jest zabytkowy budynek stojący przy ul. Nakielskiej w Koronowie - został zbudowany w połowie XIX wieku. Początkowo pracowało w nim trzech młynarzy, ale już przed II wojną światową zatrudnionych było w nim około 20 osób. Młyn dosyć szybko rozpoczął ponowną produkcję po wojnie, jednak czasy prosperity nie trwały zbyt długo. Od lat zabytkowy budynek systematycznie niszczał. Wielu mieszkańców Koronowa myślało, że nie uda się go już uratować.

Drugie życie zabytku

Trzy lata temu młyn trafił w ręce rodziny Pankowskich.

- Pod okiem konserwatora zabytków rozpoczęliśmy remont budynku. Okazało się, że jest on w fatalnym stanie technicznym. Trzeba go było rozebrać do fundamentów. Do odbudowy młyna w 90 procentach użyliśmy cegieł odzyskanych w trakcie rozbiórki - tłumaczy Mariusz Borys, pełnomocnik inwestora.

Nowi właściciele zapragnęli, aby młyn nie tylko odzyskał dawny blask, ale także na nowo zaczął działać. W tym celu konieczne było odbudowanie koła nasiębiernego. Nie było łatwo znaleźć fachowców, którzy podjęliby się tego zadania. Ostatecznie tego wyzwania podjęli się miejscowi rzemieślnicy: Kamil Kulczyk z koronowskiej kuźni Ornatus i stolarz Rafał Kwiatkowski z Wierzchucina Królewskiego.

- Koło waży blisko 5 ton , ma średnicę 9 metrów i jest wykonane z drewna oraz stali. Zostało zamontowane za pomocą 80-tonowego dźwigu w ostatni piątek. To bardzo skomplikowana operacja. Wymagała niebywałej precyzji i trwała kilka godzin. To prawdopodobnie jedyne działające koło nasiębierne w Polsce, być może także w Europie - mówi Mariusz Borys. Młyn zacznie pracować za miesiąc.

Będzie restauracja

Inwestorzy zamierzają wybudować przy młynie restaurację. Będzie ciekawa pod względem architektonicznym. Powstanie na moście nad strumieniem zasilający młyn zwanym Salnicą.

Pankowscy mają już w ręku pozwolenie na budowę.

- Planujemy, że budynek stanie do końca tego roku, a działalność rozpoczniemy wiosną przyszłego roku - mówi Mariusz Borys. - W restauracji będziemy serwować tradycyjne lokalne potrawy. Nie powiem jakie będzie dokładne menu, ale pewne jest, że mąkę będziemy produkować we własnym zakresie - zapewnia pełnomocnik inwestora.

Goście restauracji będą mogli nie tylko najeść się do syta, ale także zobaczyć podczas specjalnych pokazów, jak działa młyn.

Przeczytaj także: http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/

Pogoda na dzień (08.08.2016)  | KUJAWSKO-POMORSKIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Diabelski młyn znów będzie czynny. Obok powstanie restauracja - Koronowo Nasze Miasto

Wróć na koronowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto